Yurtdışında Dil Okulu Tercih Ederken Dikkat Etmemiz Gereken 10 Şey

Yurtdışında dil okulu tercihi yapmadan okuyun:
Yurt Dışında Dil Eğitimi Tercihi

Tercihinizi Yapmadan Bunları Gözden geçirin.

Yurtdışında dil eğitimi tercih ederken öğrencilerin en çok düşündükleri ve kafalarının karıştıran şey, yurtdışı dil okulu seçimlerini hangi kriterlere göre yapacaklarıdır. Bu yazımızda sizler için, bu karışıklığı biraz olsun gidermek ve sizlere bir yol haritası çizmeyi hedefliyoruz. 19 yılın tecrübesi ile birlikte sizler için yurtdışında dil okulu tercih ederken dikkat etmemiz gereken  10 şeyi maddeler halinde şu şekilde sıraladık. Gelin şimdi beraber inceleyelim;

Yurtdışı Eğitim ve Danışmanlık Firması Seçimi

Firma seçiminizi yaparken ne kadar süredir yurtdışı dil okulları ile ilgili danışmanlık hizmet sundukları, çalıştığı okulların kalitesi, vize red ve onay oranları, öğrenci referansları ve yorumları, partner olduğu okullar ile olan ilişkileri çok önemlidir. Ayrıca danışmanların; hizmet verilen ülkeler hakkındaki bilgi birikimleri, öğrencinin ihtiyacını doğru şekilde analiz yaparak yönlendirebilmeleri, hizmetini verdiği okulları ziyaret edip etmedikleri, ülkelerin vize prosedürleri hakkındaki bilgi düzeyleri ve öğrenci ile danışman arasındaki iletişimin kalitesine dikkat edilmesi gerekir. İyi bir yurtdışı eğitim danışmanı , en doğru dil okulunu seçmenizi sağlayacaktır. United Towers olarak sizlere Yurtdışı Eğitimi için danışmanlık sağlıyoruz.

Yurtdışı Dil Okullarının Özellikleri

İyi bir dil okulu eğitim kalitesi yüksek, teknolojiye ayak uydurabilen, güvenilirliğini kanıtlamış ve öğrenciler ile iletişimi iyi olmalıdır.  Bu hususta eğitim ücretlerinden önce dikkat etmemiz gereken daha önemli konular vardır. Eğitiminin nitelikli olması, memnuniyet oranları, okulların akreditasyonları, eğitmen kadrosu, okulda kullanılan teknoloji ve materyaller, okulun şehir merkezine ve konaklamalara olan uzaklığı öncelik vermemiz gereken konulardır. Birçok öğrencinin haberdar olmadığı British Council denetleme raporları ve bağımsız bazı denetçilerin yayınlardıkları kalite raporları okulların eğitim ve diğer konularda ki başarıları için önemli bir göstergedir.  Yurtdışı Dil Okulunuzu seçmeden bu linkte ki raporlara mutlaka buradan göz atın

Yurtdışı Dil Eğitimi Alırken Lokasyon Seçimi

Eğitimini almak istediğiniz dil hangi ülkede konuşuluyorsa o ülkeyi seçmenizi öneririz. Çünkü dil eğitiminizi alırken halk ile iç içe olarak ekstra bir pratik yapacağınızı unutmayın. Lokasyon seçimindeki bir diğer faktör ise sizin zevk duyduğunuz ve eğitiminizi daha sosyal hale getirebilmeniz için hoşlandığınız özelliklere o ülkenin yada şehrin sahip olmasıdır. Özellikle uzun dönemli eğitimlerde sizin sıkılmamanız ve zevk alabilmeniz için bu çok önemlidir. Ayrıca lokasyonu seçerken bütçenizi de göz önünde bulundurmalısınız. Bazı bölgeler konaklam ve yaşam giderleri açısından diğer bölgelere göre daha pahalıdır. Bu tip farkları mutlaka dikkate almalısınız.

Dil Okulu Ücreti İçerisinde Neleri Barındırmalı?

Yurtdışı dil okul ücretleri içerisinde genellikle eğitim maliyeti, başvuru ücreti, eğitim materyalleri ücrete dahildir. Bunun yanısı sıra dil okuluna ait tesislerin (spor, havuz, kütüphane, bilgisayar laboratuvarları vs var ise)  kullanımı da ücretsizdir. Ayrıca çoğu dil okulu eğitim ücretine dahil olarak online eğitim platformlarını da öğrenciye hizmet olarak sunar. Kurs sonunda ise ek ücret talep edilmeden sertifika verilir.

Sınıf Mevcudu Sayısı

Öğretmenlerin her öğrenci ile birebir ilgilenebilmeleri, öğrencilerin gelişimlerini takip edebilmeleri için sınıf mevcudu sayısı önemlidir. Yurtdışı Dil Okulunu seçerken bu ayrıntıya da önem vermelisiniz. Ayrıca sınıfta her öğrencinin eşit oranda söz hakkı alabilmesi de gerekir. Yurtdışı dil okullarının sınıf mevcutları ortalama 15 kişidir.  Bazı okullar 8 bazı okullar ise maksimum 12 öğrenci almayı taahhüd eder. Bu sayıyı baz alarak değerlendirmenizi yapabilirsiniz.

Hangi Milletten Öğrenciler İle Eğitim Alacaksınız

Buradaki önemli nokta aynı milletten öğrenciler ile olabildiğince az karşılaşmanızdır. Evet şu bir gerçek ki; Türk milleti için konuşacak olursak bu durum biraz daha zordur. Fakat yurtdışı  dil okulu seçiminizde bu oranını olabildiğince en düşük seviyelerde tutmayı öneriyoruz. Ne kadar çok  farklı milletten öğrenci ile aynı okulda bulunursanız o kadar çok farklı kültür tanıma ve sosyalleşme imkanınız doğar. Bu nedenle bazı okullar katılan öğrencilerin milletlerini gösteren verilere sahiptir. Bunları çalıştığınız danışmandan rica edebilirsiniz.

Konaklama Seçiminiz

En önemli konulardan biri de yurtdışında dil eğitimi alacağınız dil okulunun konaklama imkanlarıdır. Yurtdışında Dil Eğitimi için tercih edeceğiniz okulun, seçmek istediğiniz konaklama tipini sunup sunmadığını mutlaka kontrol ediniz. Konaklama imkanları öğrencinin yaşına ve tercihlerine göre farklılıklar gösterir. Yurtdışı dil eğitiminde en popüler ve uygun fiyatlı konaklama seçimi aile yanı konaklamalarıdır. Buna ek olarak öğrenciler yurt konaklaması yada paylaşımlı ev konaklaması tercihlerinde de bulunabilirler. Burada önemli olan bir diğer konu da konaklama yerinizin okulunuza olan mesafesidir. Özellikle uzun dönem eğitim alacak öğrencilerin ilerleyen zamanlarda yol sıkıntısı çekmemesi için en yakın yerdeki konaklamaları seçmelerinizi öneriyoruz.

Yurtdışı Dil Okulu Binasının Fiziksel Özellikleri

Eğitim alacağınız okulun eğitim sınıflarını ve binasını görmenizde fayda var. Birçok okul web sitelerinde bunları fotoğraflıyor, hatta 360 derece gezinme olanağı sağlıyor. Bunları araştırmanız okulda karşılaşacağınız fiziksel özellikler için doğru şekilde beklentiye girmenizi sağlayacaktır.

Kurs Başlangıç Tarihleri

Her okulun her programı için düzenlediği tarihler farklıdır. Burada önemli olan sizin için uygun olan tarihler arasında istediğiniz okulun o programı sunup, sunmadığıdır. Özellikle sınava hazırlanacaksanız sınav tarihlerine dikkatlice bakıp kurs başlangıç ve bitiş tarihinizi ona göre belirlemelisiniz.

Diğer Öğrencilerin Yaşları

Yurtdışı dil okuluna katılmak için çok genç yada yaşınızın büyük olduğunu düşünebilirsiniz. Ama bu programların bir yaş aralığı olmadığını söylemekte fayda var. Genel olarak yurtdışında ki dil okulları 16+ yaşı kabul etmektedir.  Bazı okullar özellikle 25 yaş üstü için farklı merkez ya da sınıflar sunmaktadır. Yine bazı dil okullarında yaz dönemlerinde aynı kampüste küçük yaş grubu öğrencilerde olabilmektedir. Eğer isteğiniz, kendi yaşınıza yakın öğrencilerle ders almaksa  dil okulu ortalama yaşını mutlaka danışmanınızdan öğrenin

Danışman yardımı almak için Web Sitemizden ilgili büromuza ulaşabilirsiniz. United Towers – Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Anasayfa’ya dönmek için TIKLAYIN.